Projekt tartalma és célja
Partnerség Tervezés Kapcsolat Dokumentumtár
Főoldal

Sportos és kulturális pezsgés Mezőkövesden,

a Matyó fővárosban

A projekt tartalma és célja röviden:

 

Helyi Közösségi Fejlesztési Stratégiát (HKFS) készített a 2016-ban megalakult és a Nemzetgazdasági Minisztérium Regionális Fejlesztési Operatív Programok Irányító Hatósága által regisztrált Mezőkövesd Közösségéért Szervezet. A szervezet által készített stratégiát 2017-ben fogadták el, amely dokumentum a „Kulturális és közösségi terek infrastrukturális fejlesztése és helyi közösségszervezés a városi helyi fejlesztési stratégiához kapcsolódva” című pályázati felhívás keretében benyújtandó támogatási kérelmének megalapozására szolgál.

 

A HKFS Mezőkövesd adottságaira, szükségleteire és lehetőségeire reagáló és a város egyéb fejlesztéseit kiegészítő beavatkozásokat megalapozó tervezési dokumentum, amely helyben azonosított fejlesztési célok elérését segítő intézkedéseket, beavatkozásokat dolgoz ki. A stratégia megvalósítását „a kultúra a helyi közösségekért, közösség a helyi kultúráért” elv mentén érvényesíti a város.

 

A stratégia megvalósításának átfogó célja Mezőkövesd kulturális és közösségi életének bővítése, helyi közösségek, a városi és matyó identitástudat megerősítése révén a helyi életminőség és a város népességmegtartó képességének a javítása. Központi eleme mind az infrastrukturális elemek, mind az azokat kiegészítő szoft elemek tekintetében – a város matyó kulturális hagyományaira és a Zsóry fürdő turisztikai potenciáljára építve – Mezőkövesd közösségi, kulturális életének bővítése, a helyi civil szervezetek aktivitásának növelése, valamint a különböző társadalmi szférák aktivitásának összekapcsolása és az ebből származó szinergikus hatások kiaknázása.

 

Az átfogó cél eléréséhez az alábbi specifikus célok kerültek meghatározásra:

- Magas színvonalú kulturális és közösségi élet infrastrukturális feltételeinek megteremtése.

- Helyi kulturális, közösségi, szabadidős élet felpezsdítése.

- Helyi közösségek együttműködésének, valamint helyi és térségi kapcsolati hálók kialakulásának az elősegítése.

- Matyó népi iparművészetre és hagyományokra épülő helyi gazdaság megerősítése alternatív jövedelemszerzési lehetőségek támogatása, helyi termékek piacra jutási lehetőségeinek javítása által.

 

A célok elérése érdekében a stratégia elkészítésének alapja a városban működő civil, gazdasági és közszféra legfontosabb szükségleteinek feltérképezése, felmérése volt. Ennek eredményeként világossá vált, hogy a stratégiát az akcióterület erősségeire és lehetőségeire kell alapozni.

 

A stratégia keretében 7 db intézkedés végrehajtása tervezett:

1. Művelődési Ház belső felújítása, közösségi-kulturális központtá alakítása (kulcsprojekt) (ERFA) 60 millió Ft

2. A Hadas városrész alkotóházainak bemutathatóvá tétele (ERFA) 1 millió Ft

3. Helyi múzeumok, kiállító terek gyűjteményeinek interaktív és innovatív fejlesztése (ERFA) 5 millió Ft

4. Helyi szervezetek kulturális tevékenységének erősítése kismértékű eszközbeszerzések által (ERFA) 6,3 millió Ft

5. Közösségfejlesztés és városi sportélet felpezsdítése infrastruktúrafejlesztés és helyi szervezetek kismértékű eszközbeszerzései által (ERFA) 57 millió Ft

6. Takács István alkotói hagyatékának, mint a város kulturális örökségének teljes körű feltárása és dokumentálása (ESZA) 3,25 millió Ft

7. Települési és térségi kapcsolati hálók megerősítését szolgáló, helyi értékeket középpontba állító programok, akciók, rendezvények, fesztiválok, kiállítások, kiadványok támogatása (ESZA) 80 millió Ft

 

A HKFS akcióterületét Mezőkövesd Város közigazgatási területe jelenti, a stratégia elsődleges célcsoportja pedig a város lakossága. Az akciócsoport jövőképe alapján a stratégia eredményeként Mezőkövesd, a közösségi sportélet és kultúra területén pezsgő Matyó fővárossá alakul.

 

A HKFS keretében rendelkezésre álló 212,55 millió Ft-os fejlesztési forrást az akciócsoport infrastrukturális jellegű, illetve szoft jellegű tevékenységek támogatására használja fel 2:1 arányban az infrastrukturális fejlesztések javára.